^
Úvod | Divadelní představení | Krásné obrázky z Hrozného života - film
Krásné obrázky z Hrozného života - film

Televizní minisérie z dílny divadla Náplavka představí vědecké úspěchy i životní osudy Bedřicha Hrozného, zakladatele české orientalistiky a vědce, který získal světovou proslulost rozluštěním řeči Chetitů. Seriál s názvem „Krásné obrázky z Hrozného života“ vznikl ve spolupráci se internetovou televizí Snews, Muzeem Bedřicha Hrozného za podpory města Lysá nad Labem a Středočeského kraje. V premiéře se představí ve čtvrtek 14. října v kině Lysá nad Labem.

„Bedřich Hrozný je zřejmě světově nejznámější osobností, která pochází z Lysé nad Labem. Proto jsme se rozhodli připomenout jeho život, ne ale jako papírovou figuru z učebnice, ale jako člověka z masa a kostí, který se potýká nejen s neznámým jazykem, ale i nástrahami života ve 20. století,“ říká autor
scénáře Hugo Charvát.

Divák má možnost sledovat Bedřicha Hrozného na jeho vědecké a lidské pouti, zavítá také do současnosti, kde je vědecký odkaz orientalisty Hrozného podroben testu televizní soutěží a podívá se i do tři tisíce let vzdálené minulosti na dvůr posledního chetitského krále Šuppiluliuma II. Přestože se
seriál nese v komediálním duchu, scénář pečlivě vychází ze vzpomínek a dokumentů, které doplňuje o smyšlené scény. Na věcnou správnost dohlíželi odborníci spojení s Muzeem Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem. Hrané scény spojuje průvodní slovo profesora Petra Charváta, historika a orientalisty známého také z popularizačních pořadů České televize Dvaasedmdesát jmen české historie.

„Z Bedřich Hrozného sice neděláme úplného Indiana Jonese, ale i tak o podívanou nebude nouze. Třeba rozluštění chetitštiny se koná s pistolí v ruce v nejlepším westernovém duchu. A protože nejen klínopisnými tabulkami živ je člověk, čeká nás milostná scéna i hrdinství profesora Hrozného na počátku okupace,“ doplňuje režisér Jan Burda.

Natáčení proběhlo v Muzeu Bedřicha Hrozného a také na jevišti zdejšího kina, které je již devět let domovskou scénou autorského divadla Náplavka. Jeho herečky a herci, řada z nich má profesionální zkušenosti z jeviště nebo souběžně účinkuje na jiných divadelních scénách, ztvárnili roli Bedřicha Hrozného a dalších historických postav. Jako host se v seriálu v nezapomenutelné roli objevuje také komik Josef Dvořák. Hudbu nahrál orchestr divadla Náplavka a hosté pod vedením Víta Andršta, kostýmy a scénu vytvořily Hanka a Mikuláš Kavanovi. Televizní záznam vytvořila středočeská televize Snews v režii Jana Kunce.

Dramatický text vznikal původně pro jeviště, jeho adaptace pro video je důsledkem pandemických opatření. Stopáž každého dílu je 25 minut, tak aby vedle projekcí v kině nebo na webových stránkách bylo možné využít jednotlivé části pro školní výuku a také v expozicích Polabského muzea. Seriál bude
také možné shlédnout v Muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem, které na jeho základě také chystá soutěž určenou pro studenty základních škol.

Televizní seriál s názvem "Krásné obrázky z Hrozného života" byl realizován s finančním přispěním Středočeského kraje a města Lysá nad Labem.

Video záznam a informace k vědomostní anketě naleznete zde